Препоръка за измерване!
Пръстите на ръката имат различно кръвоснабдяване. Насищането с кислород (кислородна сатурация) трябва да се измерва на всеки един от пръстите на двете ръце (без палеца) и да се вземе предвид най-високата измерена стойност! Измерва се кислородната сатурация на 8 пръста и се отчита, като най-верен, резултата с най-висока стойност (най-добро кръвоснабдяване). Палецът е неподходящ, защото формата и размера са неподходящи за правилното позициониране върху датчика в уреда.
ВАЖНО!
Уредът е лесен за употреба, неинвазивен и точен при измерване. Задължително условие за точно измерване е пръстът да се постави правилно на датчика на уреда. Неправилната му употреба и позициониране на пръста, могат да доведат до неточно измерване. Тестваният пръст не трябва да има следи от крем, дезинфектант, гланц, грим, лак, ноктопластика или гел-лак.
Трябва да се има предвид, че в студено време кръвоснабдяването на ръката е забавено и измерването на измръзнал пръст ще бъде неточно! В този случай е необходимо тялото да се темперира на стайна температура най-малко за 10 минути.
Важни характеристики:
LED дисплей с размер: 1.9 x 2.6 cm
Дълъг живот на батерията: малък разход на енергия, който осигурява дълготрайно използване на уреда.
Консумация с ниска мощност и възможност за непрекъсната употреба в продължение на до 6 часа
Параметри:
SpO2
Нормалните стойности на SpO2 (кислородна сатурация на артериална кръв) варират в диапазона 95-99%
Диапазон на измерване: 36-99%
Чувствителност при измерване: ± 1%
Точност: ± 2% (70-99%), неуточнена (<70%)
Пулс
Нормалните стойности на сърдечният пулс варират между 60 - 100 удара/минута
Диапазон на измерване: 30-250 bpm (удара/минута)
Чувствителност при измерване: ± 1%
Точност: ± 1 bpm или + 1%
Допълнителни характеристики:
Размери (Д х Ш х В): 5.5 x 3.2 x 3.2 см
Два сензора за измерване - в червения (662-666 nm) и в инфрачервения спектър (890-900 nm) на дължината на вълната
Време за актуализиране на данните от измерванията: 12 секунди
С връзка за удобно носене на уреда, включена в комплекта
Изключително лек и удобен за използване и за съхранение
За всеки размер на пръста
Захранване: 2 батерии 1.5 V, тип ААА
Тегло: 57 г
Подходящ за домашна и болнична употреба.
Автоматично изключване след ~ 20 секунди
Сензор за измерване: червена светлина ( 662nm ~ 666 nm), инфрачервена светлина (890nm ~ 900nm)
Гаранция 24 месеца
Индикатор за слаб заряд на батериите и необходимост от подмяна
Употреба на уреда: МОЛЯ ПРЕДИ УПОТРЕБА РЪЦЕТЕ ДА СА ПОЧИСТЕНИ И ДА СЕ ПОСТАВЯ ПРАВИЛНО ПРЪСТА!
Сложете пръста на ръката си в клипса на уреда. Дръжте пръста неподвижен. Натиснете бутона за включване на уреда, измерването започва автоматично. Не се движете по време на измерването. След няколко секунди на дислпея се показват стойностите от направеното измерване. Когато приключи измерването, отстранете пръста от клипса на уреда. Апаратът ще се изключи автоматично след ~ 20 секунди.
Снабдяването на клетките с кислород е от жизненоважно значение. Кислородната обмяна стои в основата на поддържане на живота. Преносът на кислород се осъществява от сложна последователност от процеси, извършвани от органите на дихателната и кръвоносната система. Кислородът се свързва обратимо (с възможност да се освобождава) с хемоглобина (червен пигмент) в ериторцитите (червени кръвни клетки) и се пренася до всички клетки в организма с кръвта, движеща се по кръвоносните артериални съдове. Насищането на кръвта с кислород (кислородна обмяна) се осъществява в белите дробове, а отдаването на кислорода се осъществява през стените на малките кръвоносни съдове към всички клетки, формиращи тъканите и органите на тялото. Редица показатели се отчитат, за да се измерва осъществява ли се обмяната на кислород и въглероден диоксид в тялото. Измерват се дихателен обем на белите дробове при вдишване и издишване, дифузионен капацитет, сатурация на кислород (насищане на кръвта с кислород) и други показатели. Един от основните показатели за добра дихателна способност е измерването на кислородната сатурация.
КАКВО СЕ ИЗМЕРВА С ПУЛСОКСИМЕТЪРА?
Нивото на кислород в атретиалната кръв - SpO2 (кислородна сатурация)
Пулс (сърдечна честота)
Насищането с кислород (кислородна сатурация) е индикатор за отчитане на обмяната на кислорода в клетките на организма. Тя е основен показател за насищане на клетките с кислород и за протичане на нормална кислородна обмяна.
Сърдечна честота (сърдечен пулс) се формира от свиване и отпускане на стените на артериалните кръвоносни съдове, предизвикани от контракциите на сърцето. Сърдечният пулс е важен индикатор за проследяване на здравословното състояние на сърцето и кръвоносните съдове, тяхната еластичност, анатомични особености и проходимост. Нормалният сърдечен ритъм варира от 60 до 100 удара/минута и зависи изцяло от индивидуалните особености на организма (възраст, тегло, физическа активност, психическа натовареност, здравословно състояние и др.). Под 60 удара/минута се счита за забавен сърдечен пулс (брадикардия) и над 100 удара/минута за ускорен (тахикардия). При такава стойност на сърдечния пулс задължително е необходима консултация с лекар-специалист.
КОЙ ПРЪСТ Е НАЙ-ПОДХОДЯЩ ЗА ИЗМЕРВАНЕТО?
Измерването с пулсовоксиметър е прост, безболезнен и достъпен, неинвазивен метод за отчитане на кислородна сатурация. Не изисква нарушаване на целостта на кожата и вземане на кръв/тъкани за анализ. Уредът се поставя върху върха на пръст от ръката и резултата се изписва на дисплея след няколко секунди. Най-подходящ за измерване е показалецът на ръката.
МОГАТ ЛИ ДА ВАРИРАТ СТОЙНОСТИТЕ, ОТ КАКВО ЗАВИСИ?
Обърнете внимание, че стойностите могат да варират в зависимост от няколко показатели:
Здравословното състояние на пациента;
Дихателната честота;
Процентното съдържание на кислород във въздуха, който се вдишва;
Извършваните дейности;
Възраст,
Други фактори.
В КОИ СЛУЧАИ СЕ ПРЕПОРЪЧВА ИЗМЕРВАНЕТО?
Измерването се препоръчва в следните случаи:
- при повишена физическа активност или спортно натоварване
- при протичащи инфекциозни заболявания (вирусни, бактериални, гъбични), засягащи дихателната система;
- при пациенти страдащи от сърдечно-съдови заболявания;
- при хронично болни пациенти;
- по време или след операция или други процедури, при които се използват седативни средства;
- да се разбере дали е необходим апарат за изкуствена вентилация или ако такъв е наличен — да се види неговата ефективност;
- да се определи състоянието на пациент, чието дишане спира по време на сън (сънна апнея).
ПРИНЦИП НА ИЗМЕРВАНЕТО?
Пулсоксиметърът използва сензори в два светлинни спектъра (червена и инфрачервена светлина), за да определи процента (%) хемоглобин в кръвта, наситен с кислород.
Процентът се нарича насищане с кислород в кръвта или SpO2. Измерва и показва честотата на пулса, като същевременно измерва нивото на SpO2.